Здравейте, момичета!
Чудили ли сте се някога защо кожата ни хваща тен? Всичко това се дължи на UVA и UVB радиацията. Първата абсорбира в епидермиса, докато втората прониква до най-дълбоките слоеве на кожата, причинявайки увреждане на колагеновите влакна. Какви са последиците? Бръчки, обезцветявания, раздразнения и дори слънчеви изгаряния. Моят съвет е прост. Никога не забравяйте да нанасяте слънцезащитни продукти!
UVA и UVB радиация
В началото нека да обсъдим проблема с UVA. Бихте ли повярвали, ако Ви кажа, че 90% от тях достигат до Земята и увреждат нашата кожа? Те са навсякъде около нас дори в облачни дни и са в състояние да преминат през всеки тип стъкло. Струва си да имате предвид, че UVA лъчението предизвиква т.нар. оксидативен стрес, както и рак, и е отговорно за стимулирането на свободните радикали, което води до преждевременно стареене на кожата. Вторият вид радиация, който ще обсъдим днес, е UVB радиацията. В сравнение с UVA, количеството, което достига до нашата планета е много малко (около 6%). Това е радиацията, която допринася за стимулирането на синтеза на витамин D, който е много важен за скелетната система при хората. От друга страна, UVB лъчението предизвиква слънчево изгаряне и води до увреждане на структурата на ДНК.
Какви са резултатите от това да се излагате на радиация?
Знаете ли, че тенът (натрупване на меланин) е естествен защитен механизъм на кожата срещу UV радиацията? Когато лежим на плажа, тялото ни трябва да се предпази от слънцето. В заключение? Кафявата и златиста кожа не е толкова полезна. Но този вид защита не е достатъчна за онези, чийто тен е лек и светъл. Какво може да се случи, ако такива хора се излагат на слънце малко по-дълго, отколкото би трябвало? Бръчки, дехидратация на кожата, обезцветявания, загуба на еластичност… Най-тежките последици от продължителното излагане на слънце са: зачервявания, възпаления, рак, увреждания на епидермиса и дермата.
Как да се сдобиете с тен от слънцето?
Най-важното правило за безопасно излагане на слънце е прилагането на кремове, съдържащи подходящ слънцезащитен фактор. Силата му се изразява в числа, които варират от 2 до 50. Слънцезащитните продукти трябва да се прилагат около 30 минути преди излагане на слънце и отново на всеки 2 часа. Когато се прилага такава защита, кожата загаря по-бавно, но ефектът продължава по-дълго. За да не се застрашава кожата от слънчеви изгаряния, е разумно да се избягва излагане на кожата между 11:00 и 15:00 часа.
Как да се грижите за кожата?
Кожата със загар трябва да се измие с хладка вода, за да се успокои и овлажни, като след това се използва подходяща козметика. Не се колебайте да използвате козметика, богата на уреа, витамини А и Е. В тежки случаи, когато кожата е силно изгорена, продуктите, които се продават в аптеките би трябвало да облекчат състоянието на кожата. Когато слънчевите изгаряния са наистина тежки, трябва да посетите дерматолог.
Вашият коментар